Tenhle vítr jsem měl nerad .....

Tenhle vítr jsem měl rád...., byla skvělá  deska zpěváka  Luboše Pospíšila, která se vyšla v první polovině  80. letech minulého století. Na první sólovou desku si musel Luboš Pospíšil z dobových důvodů počkat  až do roku 1983, ale doslova přes noc se stala na trhu bombou. Charakteristicky Pospíšilův rejstřik s texty nedávno zesnulého Pavla Šruta přinášel zcela unikátní styl a nám v temných bolševických časech, spoustu radosti. .. Včerejší silné větrné poryvy, které provázely závody v Opavě i Olomouci mi však příliš radosti nedělaly, spíše naopak. V drtivé většině případů nás poškozovaly a tak bych raději parafrázoval jednu z písní populárního stejnomenného "elpíčka" na "Tenhle vítr jsem měl nerad".

V Opavě, kde se konalo 2. kolo 1.ligy to zejména zpočátku vypadalo na ideální atletické podmínky. Azurové nebe, teplota kolem 24 C a mírný táhlý severozápadní vítr na rovince. Toho dokonale využil Honza VÁCHA v rozběhu stovky, když suveréně ovládl 3. běh  a na nepříliš rychlé opavské dráze zvítězil v nejlepším letošním čase 10,97 s (w + 1,1 m/s). Ve finále , které mu bohužel kolidovalo s dálkou doběhl na 2. místě v čase jen o 3 setiny horším a podruhé letos běžel 11,00 (w 1,1). Honzův projev byl včera výrazně lepší než na Odložilovi, jeho výkonnost se začiná stabilizovat v oblasti 11,00 s a to může znamenat brzy další ukrojení cenných setinek.... Na dálce stihl Honza absolovovat pouze 2 pokusy, oba s téměř půlmetrovým nedošlapem, navíc si při druhém pokusu stihl odrazit bolestivě patu, takže ze soutěže předčasně odstoupil. Musel se tak spokojit s průměrným výkonem 630 cm, ale i tento, mu zajistil 2 bodový zisk za 9. místo.....

Na start dvoustovky se velmi těšil nejen Zdeněk STROMŠÍK, ale i jeho trenér. Dvoustovka se běžela v 15:00 hod a bohužel mezi polednem a 3. hodinou odpolední se nad Opavu přihnaly husté mraky a také se o 4-5 stupňů ochladilo. Navíc jen ve Zdendově běhu opět výrazně "zafučelo", nicméně zdaleka ne ideálně. Zdeněk mluvil o tom, že téměř polovinu tratě cítil vítr ve tváři a nejen on se hodně podivoval údaji od větroměru. který naměřil hodnotu 2,7 m/s. Ale tak už to na dvoustovce někdy chodí..... Zdeněk suveréně zvítězil ve výborném čase 21,05 s s ohromným náskokem 8 desetin a jednalo by se samozřejmě o jeho nový osobní rekord !! Oproti prvnímu startu v Třinci tedy běžel o půl sekundy rychleji.

Nicméně trenér si nemohl nevšimnout, že posledních 30 metrů už to Zdendovi tolik nejelo a trochu "vytuhl". To se mu zejména na těžkých trénincích na Teneriffe nestávalo při ještě mnohem intenzivnější zátěži, ovšem pohled do tréninkového deníku vše vysvětluje... Za posledních 6 týdnů z důvodů časové vytíženosti, anebo únavy jsme v oblasti rychlostní vytrvvalosti mnoho nepotrénovali. Budeme se to snažit dohnat, ale letošní sezóna je opravdu pro nás hodně specifická. Zpočátku se hodně se podřizovala úspěchu štafety, nyní už není na "přitrénování v podstatě vůbec žádný prostor. Posuďte sami: V úterý Zdeněk odjíždí na Memoriál Ireny Szewinské do Bydhoště, v pátek už zase s reprezentačními štafetovými kolegy odlétá na mítink do Ženevy. Po návratu do Ostravy v neděli zbývají už jen 4 dny do Zlaté tretry a hned o den později odlétá na Evropské hry do Minsku, odkud se vrátí až 28.června a už za týden 5.7. odlétá do italské Neapole na Světovou univerziádu, s návratem 15.července. Zda absolovuje o dva dny později oblíbenou VC Tábora, která se koná už 17.7. nedokážu v tuto chvíli říct, ale 100 % vím, že poběží na MČR v Brně, které se koná poslední červencový víkend, tedy 26.-27. července.... Jak sami vidíte, není to snadné, notabene, když k prvním individuálním startům se Zdeněk postavil až de facto 30.5. v Sankt Poeltenu..........

Na vítr doplatil i dorostenec Milan ŠCIBRÁNI na čtyřstovce. I jeho silný vítr na protilehlé rovince doslova smetl, přesto se dokázal vybičovat k vynikajícímu finiši, i když to muselo být pro něj tentokrát hodně těžké. MIlan zaběhl tentokrát solidních 50,99 s , když doběhl jen 2 desetiny za domácím Ondrou Lampou (PB 49,09) a více jak sekundu před Pavlem Mynaříkem, který jej dokázal porazit na MMaS ve Vyškově i na kole v Třinci a letos už běžel 50,57 s . Subtilnímu borci z naší stáje protivítr moc nesluší o to víc je obdivuhodné jak zabojoval a v daných podmínkách předvedl důstojný výsledek, který byl odměněn i bodovým ziskem za 7. místo  !!

Zatímco v Opavě foukalo zejména na protilehlé rovince hodně v nedaleké OLOMOUCI to bylo ještě horší. Zejména dopoledne museli atleti bojovat s opravdu silným větrem v nárazech až 5m/s.

Na to nejvíce doplatila ve vloženém závodě Štěpánka KOLÁŘOVÁ, která chtěla na čtvrtce předvést mimmořádný výkon. Za daných podmínek ale nešlo tento úmysl realizovat a tak Štěpánka musela být vděčná za čas 57,46 s, kterým o více jak 2 sekundy předčila Pavlu Falharovou, která se pyšní osobním rekordem 55,46 s (ovšem z roku 2014), ale i letos běžela v hale 57,86 s. Za lepších podmínek může Štěpánka běžet pod hranici 56 sekund a já věřím, že to bude již hodně brzy. Rychlostní formu má což dokázala o dvě hodiny později na dvoustovce, kde se vítr už přece jen utišil a tak si mohla sličná "vlčice" zapsat letošní nejlepší výsledek 24,87 s (w +0,9), přičemž za osobním rekordem zaostal jen o 8 setin sekundy..... 

Kdo má letos na vítr největší smůlu je bezpochyby Adrianka FORNŮSKOVÁ. Ta letos běhá téměř pořád buď proti 2 metrovému fučáku a když jí konečně foukne do zad, tak zase příliš silně. Nejinak tomu bylo i v Olomouci. Na stovce v rozběhu to byl doslova uragá 5,1 m/s , který ji dopomohl k času 12,48 s... No "dopomohl".... Při Ádině technice běhu, kdy tlačí ramena až příliš dopředu ji spíše musel srážet... Ve finále už pak vál přece jen méně (+2,5), ale i tak zabránil zapsání jejího výkonu mezi osobní rekordy. Áda doběhla na 2. místě v hezkém čase 12,50 s . 

Na dvoustovce byl osud  k ní ještě krutější a radost z 3. místa, ale i nového osobního rekordu 25,50 s jí zkazil až údaj od větroměru, který o pouhou desetinu(!)překonal povolenou normu...

Nejméně se včera tenokrát  dařilo Terezce SKLENÁŘOVÉ, která v dálkařském sektoru zapsala jen 514 cm a musela se pokojit s 5. místem. Na dvoustovce pak brala další 4 body za 7. místo, časem 26,72 s pak přece jen zůstala malinko za očekáváním.

Jak muži v Opavě, tak vítkovické "béčko" žen v Olomouci v soutěži družstev zvítězili s ohromným náskokem, čemuž členové naší tréninkové skupiny přispěli výrazným dílem.... :)

J.V.9.6.2019

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved