"Gigant" je za dveřmi....

Ani se tomu nechce věřit, ale za již na méně jak 10 dnů vypukne na ostravském stadionu MČR dorostu a juniorů, tzv. "gigant" . Vlčí smečka bude mít na domácím stadionu dvě žhavá želízka v ohni. Obě spadají do dorostenecké kategorie a my si pojďme společně podívat na jejich postavaní nejen v českých, ale i evropských, resp. světových dorosteneckých žěbříčcích, které jsou přece jen ovlivněny omezeními způsobenými světovou pandemií. 

Nejmladší "vlčice" ve skupině Terezka SKLENÁŘOVÁ po složité jarní přípravě navázala fantastickým způsobem na úspěšnou halovou sezonu. Osobáky překonala ve všech disciplínách od sprintu po skoky, my se zaměříme na její specializaci a tím je dálka a trojskok, tedy dispciplínách, ve kterých se představí i při MČR.

Zatímco v dálce, byť i zde si na extraligovém kole překonala osobní venkovní maximum, skokem dlouhým 567 cm, pořád ještě českáme na ten "veleskok", který se Terezce již několikrát podařil při tréninku, v trojskoku má de facto pro letošek splněno. V dálce v tuto chvíli je 4 nejlepší dorostenkou ČR, v trojskoku se dělí s Terezkou Vlkovou o 1. místo.

V trosjkoku, kde skokem dlouhým 12,36 m se řadí nejen na 1. místo českých dorostenckých tabulek, ale v neredukovaném pořadí i na 8. místo těch evropských a neskutečné 13. místo tabulek světových. Stále ale ještě ji chybí kousek (4 cm) k překonání limitu, který by jí opravňoval ke startu na dorosteneeckém ME v Rieti, které bylo samozřejmě odloženo, ale výkonostní cíle zůstávají v platnosti nadále. 

Skok o délce 12,36 m jí přinesl v extraligové soutěži nejen krásné 4. místo a nečekaný 7 bodový zisk, ale posunul ji v historických českých dorosteneckých tabulklách na skvělé 12. místo, shodou okolností 1 cm za další vítkovickou závodnicí Denisu Šcerbovou Rosolovou, která jako dorostenka skočila před 17 (!!) lety 12,37 m.... Bože, jak ten čas letí.....

I když si oba uvědomuje, že zaím se jedná jen o určitý příslib do budoucnosti, protože  roky, které jsou před Terezkou skrývají mnoho proměnných, přesto jsem rád, že se její jméno mezi historicky nejlepšími dorostenkami v dlouhodobých tabulkách nachází. V minulosti se to v dorostenecké kategorii podařilo jen Zdeňkovi STROMŠÍKOVI a Kateřině VÁVROVÉ..... .

Druhým koníkem, kterého příští víkend pošleme do soutěže je Milan ŠČIBRÁNI, který poběží 400 m. Milanovi čtvrtka sedí, přesto se povětšinou snažíme jej zrychlovat, tak dlouho jak to jen půjde, protože rozvoj vytrvalostní složky u něj do budou zcela jistě nebude problémem. Milan v současné době osobním rekordem 49,56 s figuruje v českých dorostenckých tabulkách na 3. místě a s trochou nadsázky bych řekl, že to je pro dorostence na této distanci tak akorát :). Rychleji něž on běželi jen český halový rekordman Tadeáš Plaček, který zaběhl 48,00 s a Slavista Josef Drahota 48,57 s. Mimochodem oba časy posouvají talentované borce do historické dvacítky, Plaček dokonce v zimě překonal časem 47,90 "nepřekonatelný" dorostenecký rekord Pavla Masláka o neuvěřitelných 92 setin sekundy......

V evropských neredukovaných tabulkách figuruje 17 letý borec ne krásném 24. místě , v těch světových je to pro bílého Evopana samozřejmě mnohem těší, ale v neredukovaném pořadí uzavírá Milan první stovku, v redukovaném světě by si o cca 30 míst polepšil, přičemž většinu borců tvoří hoši z USA a Jamajky.

Milan se určite může těšit i ze splnění "béčkového" limitu, který by jej do odřeknutého Rieti posouval, musí jej však potvrdit ještě jedním  výkon, lepším než 49,60...

Bude zajímavé pozorovat jejich počínání na mistrovském šampionátu a jak se zhostí role spolufavoritů. Dosavadní vývoj sezony naznačuje, že by to nemusel být problém :)

Na startu bude chybět tak jen juniorka Adrianka FORNŮSKOVÁ, která nebude moci navázat na své krásné halové osobáky a úspěšnou letní sezonu. Skvělou zprávou je, že Adriance snad už definitivně lékaři zjistili příčinu jejich zdravotních potíží a postupně a pomalinku by mohla začít s prvními lehčími tréninky.

J.V. 27.8.2020

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved