HALA 2018 - ZDENĚK STROMŠÍK

Samostatné hodnocení uplynulé halové atletické sezony si bezpochyby zaslouží nejrychlejší český sprinter uplynulého období Zdeněk STROMŠÍK. Sprinterská stálice, která přesně před rokem byla necitlivým a nekompetentním rozhodnutím vyřazena z resortního střediska MV, po přestupu do Vítkovic vylepšila své osobní maximum na šedesátce o 9 (!!) setin sekundy, zařadil se mezi nejlepší evropské sprintery a kvalifikoval se na MS v Birminghamu. Kaňku za jeho i tak  nejúspěšnější halovou sezonou učinilo až drobné zranění, které si způsobil při vítězném závodě v Linci a které bohužel ovlivnilo i jeho výsledek v Birminghamu. Ironií osudu zůstává, že všechny  časy letošní sezóny (tedy i ty dosažené v rozběhu) by Zdeňka posunuly do semifinále světové soutěže... Bohužel zranění fascie se znovu ozvalo 35 m po startu, kdy Zdeněk běžel na postupové pozici  na úrovni světového rekordmana Christiana Colemana a před legendou atletických oválů Kimem Collinsem.....

Zdeněk se letos představil  na 8 závodech a celkem 7 x vylepšil své dosavadní maximum !!! Úctyhodná je vyrovnanost jeho výkonů. Celkem 7 x překonal magickou hranici 6,70 s !!! Časy 6,60 s - 6,64 - 6,65 - 6,66 - 6,66 - 6,66 - 6,69 s se zařadil mezi absolutní evropskou špičku letošní halové sezóny a společně s objevem letošní sezóny Dominikem Záleským pozvedli český nejkratí mužský sprint do výšin, kde se s vyjímkou českého rekordmana Františka Ptáčníka ještě nikdy nenacházel. Po předlouhých 21 letech se tak český sprinter (přesněji dokonce 2 čeští sprinteři) na šedesátce objevil(i) na světovém šampionátu !!!.  O jednotlivých výkonech jsme dostatečně referovali v předchozích a dohledatelných článcích na tomto webu, pojďme se tedy zaměřit na Zdeňkův letošní nejlepší výsledek a říci si k němu několik faktů, které mnohdy méně odborné veřejnosti zůstávají tak trochu utajeny... :)

Co také znamená čas 6,60 s ??? 

-  jedná se o 3. nejrychlejší čas české historie, který zaostává za národním rekordem o pouhé 2 setiny sekundy !! Rychleji v minulosti běželi jen František Ptáčník (6,58/1987) a Ivo Krsek (6,59/1996)

- v EVROPSKÝCH neredukovaných tabulkách řadí Zdeňka STROMŠÍKA na neuvěřitelné 8. místo halových tabulek (ZDE). Skutečnost, že haloví mistři Evropy či dokonce světa jako Jimy Viccaut (6,62) nebo     Richard Kilty (6,63) běželi letos pomaleji , než nejrychlejší český sprinter, jsou též dotatečným důkazem o jak mimořádný výsledek se jedná..

- ve SVĚTOVÝCH neredukovaných tabulkách najdeme Zdeňkovo jméno na skvělém 36. místě, v redukovaném pořadí se vyšvihl dokonce do první dvacítky, na 19 (!!) místo světových halových tabulek roku 2018 !! ... (ZDE)

- v dnešním zblázněném světě tak trochu nekorektní informace, ale Zdeněk je v letošních halových tabulkách 3. NEJRYCHLEJŠÍM SPRINTEREM SVĚTA S BÍLOU BARVOU KŮŽE  !!!!

- v ČESKÝCH  halových tabulkách roku 2018 mu patří lídrovská pozice

- padl i hodně vousatý vítkovický rekord. Ten byl v držení Iva Pištěka od roku  1987, tedy 31 (let) a měl hodnotu 6,67 s .....

- tímto časem porazil Zdeněk  v rakouském  Linci, 20 dnů před HMS,v přímém souboji dva pozdější finalisty světového finále v Birminghamu ( Jána Volka a Emre Zafer Barnese).......

- na závěr jedna poznámka. Věděli jste, že v roce 1985 zvítězil při tehdy ještě Světových halových hrách v pařížské hale Bercy "nějaký" Ben Johnson časem 6,62 s ?? (ZDE) To jen tak pro ilustraci, poněvadž jsem měl v průběhu sezony pocit, že je na  tento mimořádný výkon vyhlášeno snad téměř informační embargo :D :D Ten hlubší a detailnější a odborný rozbor (a nejen u tohoto výkonu) mi v současné atletice žalostně chybí. Tak rád bych je vyměnil za obrázky na  křídovém papíru čtvrtletníku, či ohňostroje s údernou muzikou, kdy se cítím jak na Matějské, nebo  taky za všechny ty narychlo nahozené mládežnické hvězdičky se všemi těmi hashtagy, přesvědčující okolí, že jsem atlet.....:)

V tuto chvíli už Zdeněk opět trénuje s jasně definovaným cílem. Navázat na úspěšnou halovou sezonu s onou kaňkou na konci, kdy se nemohl zúčastnit vrcholu domácí sezony, v podobě MČR a při HMS se mu obnovilo zranění. Přitom právě na těchto akcích měla jeho forma kulminovat a rakouský Linec naznačil, že jdeme správným směrem.... No nic už to přebolelo, šance nebyla využita, nicméně i pouhá účast na MS má svou nezpochybnitelnou hodnotu...O to více budeme usilovat o úspěch na letním ME v Berlíně, kam se chce Zdeněk kvalifikovat jednat v individuální disciplíně a jednak se štafetou. S nadsázkou řečeno "stačí" navázat na halovou sezonu a zejména zůstat 100 % zdravý..

Tak DRŽTE PALCE, ať se nám to i podaří. 

J.V. 21.3.2018

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved