Skvělý podzim Ády FORNŮSKOVÉ !!!!

Už v halové sezoně začala drobounká Adrinka FORNŮSKOVÁ poutat pozornost. Její hezký a vyspělý atletický projev lahodil nejednomu oku odborné veřejnosti a nechybělo mnoho a při troše štěstí mohla Áda postoupit na šedesátce do finále MČR už na březnovém šampionátu v pražské Strommovce. Halovou sezonu ukončila vylepšeným osobním rekordem 8,12 s a z Mistrovství Moravy a Slezska si odvezla na této distanci bronz....

Na jaro se 14 letá atletka, běhající v dresu Slovácké Slavie Uh. Hradiště zakousla ještě s větší vervou a entuziasmem do tréninku. Moc se nám vydařilo dubnové soustředění v italském San Benedettu a už tam bylo jasné, že se máme v hlavní sezóně na co těšit. A opravdu.... Do  jarní části sezony vstoupila doslova raketově. Hned při prvním startu koncem dubna pokořila na šedesátce 8 sekundovou hranici a s času 7,99 s , byť ještě s nedovolenou větrnou podporou měla velkou radost. Z tradiččního sprinterského trojboje v Přerově si odvezla nejen vítězství, ale i velmi hezký osobák na stovce -12,92 s, v polovině května zaběhla na krajskm kole šedesátku v osobním rekordu 7,99 s již regulérně....

Pak se stalo, ale něco co se stát nemělo.... Áda onemocněla těžkým zánětem průdušek, s teplotami aantibiotikami na 3 týdny vypadla z tréninkového procesu... Naštěstí mladý organismus se dokáže poměrně rychle s takovým handicapem vyrovnat a tak mladinká sprinterka nejen stihla odcestovat v dresu Zlínského kraje  do Brna na hry Letní dětské olympiády, ale dokonce se probít sítem rozběhů a meziběhů až do finále a 5. místem zajistit výpravě nejlepší atletický výsledek v kategorii žactva.

V červenci si užívala školních prázdnin, ale už v srpnu kroužila opět na atletickém oválu. Zatím jen 3 x týdně, tak jak je tomu u žáků ostatně v naší skupině již pravidlem. Jsem pevně přesvědčen, že přílišné ambice některých trenérů v této věkové kategorii, jsou povětšinou jejich svěřencům na škodu. A letos v tzv "superroku" , kdy se konalo LODM i MČR to bylo na stadionech po celém území obzvlášť patrné..... Problémem bývá i doslovné zneužívání žactva  mateřskými oddíly, kdy nejmladší atleti posilují družstva nejen dorostenců a juniorů, ale i dospělých.... Často se zapomíná, že tito ještě děti mívají  někdy i několikanásovně více závodů, než mnohem lépe připraveni dospělí.... Všechny ty školní závody a to nejen atletické, soutěže jednotlivců, družstev + mimoškolní aktivity, zatěžují mladý organismus přespříliš a  vytvářejí tak doslova  třaskavou směs pro  atletickou budoucnost sportovců, kteří stojí teprve na začátku své sportovní kariéry.....

I přes výše napsané, jsem dovolil, aby Áda startovala na baráži v Hodoníně, kde uherskohradištské ženy bojovaly o ligovou příslušnost. 14 letá žákyně v běhu na 100 m si zaběhla za ideálních klimatických podmmínek dva skvělé osobáky 12.69 a 12.65 s a za 3. finálové místo získala pro ACUH cenných 8 bodů, které teké pomohly k udržení ligové příslušnosti pro celke ze Slovácka i v příštím roce.

Týden před MČR se konal v Brně populární EKAG (European Kids Athletic Games). V  chladném počasí se Adriana pod Palackého vrchem prezentovala ve fantastické formě a za účasti více jak 100 mladých sprinterek a to i ze zahraničí, překvapivě navázala na úspěch Kateřiny VÁVROVÉ  a Majky ŠIMLOVIČOVÉ, kterým se tady podařilo zvítězit a překvapivě stanula na "bedně" na nejvyším stupínku !!!  

Povzbuzena tímto nesporným úspěchem odjela do nedaleké Břeclaví na žákovský vrchol letošní sezóny - MČR, které se konalo opět za velkého chladu. Už v rozběhu, ale vylepšila Áda svůj osobní rekord na 7,97 s a poprvé na MČR postoupila do finále.  V něm pak po fantastickém výkonu, doběhla na úžasném 4. místě, 7 setin za medailí.

Ze čtvrtého místa jsme měli velkou radost, ale co si budeme nalhávat. "Brambora" je "brambora".... Áda moc toužila po medaili z mistrovství na kterou jsme si na začátku roku ani netroufali pomyslet. Při 6 drahách v zatáčce postoupila do finále stopadesátky a v něm pak k naší neskutečné radosti vybojovala 3. místo v novém osobním rekordu 19,21 s !!!! 

Svými výkony na žákovském šampionátu si vybojovala nominační list na MU do Varaždinu a i tam svůj úsek zvládla na jedničku. Bohužel po nepovedené předávce na posledním úseku reprezentační štafeta, která do té doby vedla, do cíle nedoběhla, ale i tak byl první start v českém národním dresu pro talentovanou atletku velkým zážitekem, ale i zkušeností.

V tomto školním roce Adrianka dokončuje školní docházku a také skládá zkoušky na střední školu. Po přemístění celé skupiny do Ostravy, by i ona ráda pokračovala ve studiu a v atletice na severu Moravy. Pokud složí úspěšně talentové a studijní předpoklady na ostravském sportovním gymnáziu, jejímu snu by nemělo stát nic v cestě :).

J.V. 16.11.2017

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved