ADRIANA FORNŮSKOVÁ - 2019

 Velký výkonnostní progres na sprinterských tratích zaznamenala v letošním roce Áda FORNŮSKOVÁ. Velmi se ji vydařil mistrovský dorostenecký šampionát, kde si vytvořila osobní rekordy na obou sprinterských tratích. Dravé mládí naší tréninkové skupiny se tak prosazuje čím dál více na domácích kolbištích a jsem si téměř jist, že to je teprve začátek.

V halové sezóně se drobná Adrianka potýkala poměrně často s dýchacími problémy, přece jen si organismus musí nejlprve zvyknout na "specifické" klimatické podmínky ostravského severu. :) Ale jak se říká, "mráz kopřivu nespálí" a tak i ona se po prokuckaných zimních měsících dokázala poměrně solidně připravit na halovou sezónu , kde nejdříve na halovém Mistrovství Moravy a Slezska vybojovala na šedesátce stříbrnou medaili a a na dvoustovce zasloužený bronz.

Na halovém MČR se jí sice v individuálních disciplínách postoupit do finále nepodařilo, ale velmi se těšila z výrazného vylepšení halového osobáku na dvoustovce - 25,59 s, který m se umístila v supersilné konkurenci na 8. místě. Jen jako člověk, který od rána do večera leží v atletických ročenkách připomínám, že přesně před 10 lety by takový výkon bral na šampionátu zlato a dokonce by byl nejlepším českým dorosteneckým výkonem roku (Řehounková 25,60 s) !!! Přesně takový poprok udělala česká mládežnická atletika ve sprintech za poslední dekádu. Zda je zmiňovaný pokrok i oným krokem správným směrem, ukáže teprve čas, nicméně mám trochu obavy, že nikoliv.To je ale téma na samostatný článek a o problematiku předčasné specializace u jsme se v článcích na tomto webu již  několikrát opírali, tak snad zase někdy příště...  Medaile z MČR si nakonec ale Adrianka přece jen z Prahy odvezla, když kvartet vítkovických děvčat ve složení Suchánková- Písková-FORNŮSKOVÁ- SKLENÁŘOVÁ dokázal vybojovat nejpřekvapivější ostravskou medaili z halového gigantu. Jak se to děvčatům podařilo v konkurenci skvělých domácích dorosteneckých štafet a silné celky USK, Dukly, nebo Olympu Praha porazit  dodnes nechápu, ale je to skutečnost. Pravdou zůstává, že to bylo velmi, velmi těsné a rozdíl mezi bronzovou medailí a 6 místem činil pouhých 39 setin sekundy....

V jarní přípravě jsem byl s přípravou reprezentační, mužské seniorské štafety hodně vytížený a soustředění na Madeiře, Tenerife a pobyt v japonské Yokohamě jsem absolovoval samozřejmě  bez mladých, kteří trénovali jen "podle papíru" a tak jsem měl z výkonosti na dráze pod širým nebem přece jen trochu obavy. Nakonec se u Ády ukázaly mé obavy  jako neoprávněné. Trochu jsme posunuli přípravu až do prvních květnových týdnů a vyplatilo se !! Po rozpačitějším rozjezdu chytla v červnu Áda tu správnou formu a vše vyvrcholilo na MČR v Olomouci, kde si vynikajícími výkony  100 m - 12,29 s větrem dokonce 12,23 s (!!) a na dvoustovce 25,08 s vytvořila fantastické osobáky, které ji v náročné tříkolové soutěži zajistili finálové 7. resp. 6. místo.

Opět asi netřeba zdůrazňovat, že před 10 lety byla na stovce na konci sezóny nejlepší dorosteneckou sprinterkou České republiky s výkonem 12,27 s Lucká Domská, na druhém místě s 12,31 Amča Rappová a 3. místo celostátních tabulek obsadila s 12,34 Kristýna Toufarová. Na dvoustovce by byla Áda dokonce szónním lídrem : 2009 dorky 1. Šetelíková 25,32 s 2. Jeníková 25,35 s Sotáková 25,59 s....) Inu v číslech je pravda, i když někdy trochu klamou. Moc jsem zvědavý jak bude vývoj české mládežnické atletiky pokračovat v budoucích letech, protože to co někdy na stadionech v přípravě vidím, mě přílišným optimismem nenaplňuje...

Bohužel 28. červen byl i posledním Ádiným startem sezony 2019. Po zaslouženém odpočinku se o prázdninách s velkou chutí vrhla do přípravy a hned zpočátku dělala vynikající dojem.Bohužel první srpnový týden  na domovních  schodech došlápla tak nešťastně, že si způsobila silný výron kotníku, který pro ni znamenal 10 týdenní tréninkový výpadek. Naštěstí, i když se poraněný kotník ještě tu a tam trochu ozve, už můžeme trénovat naplno a Áda, která už od 1.ledna bude juniorkou se pustila do přípravy s ještě větší chutí a entuziasmem. Pokud zůstana zdravá, tak se moc a moc těším na její první halové starty a mám za to, že zejména šedesátka bude onou tratí, které drobné "Shellynce", jak ji pro její výšku a široký zářivý úsměv někdy nazývám, bude hodně slušet. 

NEJVÝRAZNĚJŠÍ ÚSPĚCHY ROKU 2019:

HALOVÉ MČR DOROSTU - PRAHA - ŠTAFETA 4 x 200 m - 3.MÍSTO, 200 m - 8.MÍSTO

MČR DOROSTU OLOMOUC - 100 m: 12,29 (w 12,23 s) - 7. MÍSTO  , 200 m 25,08 s - 6.MÍSTO

HALOVÉ MMAS OSTRAVA - 60 m: 2. MÍSTO,  200 m: 3.MÍSTO

MMAS - VYŠKOV - 200 m: 3.MÍSTO

 

 

 

J.V. 10.11.2019

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved