Koronavirus mění naše plány...

Smrtící koronavirus, který vypukl v čínském Wuchanu a za několik týdnů od svého vzniku způsobil onemocnění desetitisíců lidí a další tisíce zabil, ovlivňuje i atletický kalendář. Zhruba před měsícem bylo rozhodnuto, že se neuskuteční halové mistrovství světa v čínském Nanjingu a zcela vážně  začínají prosakovat úvahy o tom, že i olympiáda v japonském Tokiu je v ohrožení.

Bohužel tak poslední nepříznivý vývoj mění i naše plány. Zdeněk STROMŠÍK měl již toto úterý odletět se svým trenérem na nejjižnější japonský ostrov Okinawa, ke 3 týdennímu soustředění. Velmi jsme se na tento pobyt těšili. K dispozici byli připraveny vynikající tréninkové podmínky a i samotný ostrov, který leží v subtropickém pásmu, kde teploty a ni v zimních měsícících nepřesáhnou 15 C , je doslovným rájem na zemi. Bohužel smrtící virus se nevyhnul ani Japonsku a i když na samotné Okinawě jsou zatím jen 3 nakažení, japonská vláda z důvodů ohrožení Olympijských her přijímá řadu restriktivních opatření, jako je napříkad včerejší rozhodnutí o uzavření všech japonských škol, eliminace práce v kancelářích, etc.....

Reálně tedy v dalších týdnech hrozí, že může dojít i k uzavření sportovišť, jako jsou například posilovny, či dokonce vyhlášení karantény na hotelu s nemožností jej opustit. Nejsme hysteričtí a "chřipky" se nebojíme, nicméně neumožnění tréninku v řádu několika týdnů by brutálně nabouralo naši dosavadní přípravu, která se upíná k jedinému cíli a tím je účast na OH.

Okinawa tedy padla, bohužel v ohrožení je i další plánované soustředění na počátku dubna, na ostrově Teneriffe. Ani oblíbené destinaci na Kanárských ostrovech se nevyhnula smrtící epidemie a obavy, které nyní sdílíme byly právě tam naplněny v praxi. Přímo v letovisku Adeje, kam pravidelně odlétáme, v hotelu, který je vzdálenen jen několik stovek metrů od našeho místa pobytu, uvíznulo na tisíc turistů, kteří se museli podrobit karanténě a neopustit hotel, který byl za pomocí policie de facto hermeticky uzavřen... Vskutku ne ideální podmínky pro přípravu v olympijském roce a tak i nad dubnovým soustředěním visí otazník. 

Samozřejmě nesedíme s rukama založenýma v klíně a hledáme další destinace, kde bychom se mohli na hlavní atletickou sezónu řádně připravit. Věřte, ale že to není snadné, řada kapacit je plně obsazena a také šířící se koronavirus je nevyzpytatelný. V dnešním globálním propojeném světě, místo, které se ještě dnes jeví bezpečně, může být již zítra zasaženo, se všemi restriktivními opatřeními, které k tomu patří. 

Pozitivem naopak je, že skupina stráví více času pospolu a zejména mladí se budou moci i nadále připravovat pod trenérovým dohledem, než i oni se rozjedou za přípravou na plánovaný  kemp ve Španělsku. Zda se však z výše zmínených důvodů skutečně uskuteční nedokáže se 100 % jistotou dnes říci vůbec nikdo.... 

J.V. 28.2.2020

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved