Sprinterská štafeta zná svůj los ...

Mistrovství světa juniorů, které se koná ve finském Tampere už vstoupilo do svého 4. dne a atletický program běží  na plné obrátky.  Českým reprezentantům se daří se střídavými úspěchy, ale v obecné rovině se dá říci, že zatím můžeme být s dosavadními  výsledky českých juniorů spokojeni.  Mimořádným výkonem v tyčkařském  sektoru dala průchod ke spontánní radosti celé české výpravy Amálka Švábiková, která je novou mistryní světa !!! Svůj los zná už i český štafetový kvartet, který včera v poledne  na hlavním stadioně absolovoval v bloku mezi dopoledním a odpoledním programem oficiální a pro nás vydařený  trénink štafet. 

A s kým, že český výběr poměří v pátek 13. v 18:30 místního času (v ČR 17:30) své síly ?? Na první pohled se zdá, že los byl k Čechům příznivý. Nastoupí hned v prvním ze 3. rozběhů v 7. dráze s kvartety Kataru, Maďarska,Ukrajiny, Austrálie, Irska a Itálie. Pokud klukům předávky vyjdou a dokáží navázat na časy se kterými se sem na MS kvalifikovali, věřím, že to bude dobré..

Majka se cítí dobře...

Včera absolovovala svůj poslední trénik před svým závodem i Majka ŠIMLOVIČOVÁ a dle svých vlastních slov i projevu se cítí velmi dobře. Majce, která se zúčastní po dorosteneckém MS v Kolumbii před 2 lety, loňském juniorském ME v Grossetu již třetí velké mezinárodní mládežnické akce se již na přípravném stadionu nervozitou kolena neroztřesou. Dvě členky štafety už do bojů vstoupily a obě běhají v životní formě. Gabriela Gajanová na půlce vybojovala  ve finále pro Slovensko  fantastické 4. místo a Ema Zapletalová na dlouhých překážkách postoupila doo finále v národním rekordu !!! Tak snad děvčatům po náročném programu zbudou síly i pro sobotní dlouhou štafetu.

Přátelští Finové ...

Tamperský šampionát se prezentuje ve vynikajícím světle. Finští organizátoři i diváci, kteří v odpoledním bloku dokáží zaplnit hlavní tribunu každým dnem dokazují, že atletice rozumějí. O Seveřanech se často říká, že jsou chladní a nepřístupní, ale místní Finové tyto předsudky zcela vyvracejí. Jsou neuvěřitelně pozorní a udělali by pro vás první, poslední. A když se naučíte několik málo slovíček v ugrofinštině, rozzáří se jejich tvář širokým úsměvem. Ve Finsku se také  téměř nepodvádí. Všichni vždy jezdí s platnou jízdenkou, bez ohledu na to, zda je nebo není šance platit pokutu. Opisování ve škole je nepřípustné, kromě zahraničních studentů by nikoho ani nenapadlo podvádět. Možná tento severský národ charakterizuje i situace, kdy na opuštěném přechodu v malém městečku, kde široko daleko nejede žádné auto, poctivě chodec čeká minutu na zelenou. Naše bývalá ministryně spravedlnosti Babišovy vlády, by zde byla vnímána za cirkusovou podvodnici a to ještě asi urážím cirkusáky....

Co naopak mají Finové společného s Čechy je jejich kladný vztah k alkoholu. Když jsme si s jedním z trenérských kolegů koupili plechovku plzeňského a pili jsme jej  na lavičcce v přilehlém parčíku, místní kolemdoucí  nám vyjadřovali vřelé sympatie v což nás budilo značné rozpaky. Říká se, že pokud máte ten nejběžnější problém, navázat  společesnký kontakt , existuje fenomén, kterému podlehne prakticky každý z nich: alkohol. Jeho konzumace mění uzavřené, chladné a klidné Finy v ty nejživější a nejupovídanější tvory. Není divu, že se jeho konzumaci nebrání a jen sotva ji ukončí po druhém nebo třetím pivu. Ovšem každá "sranda" má svůj rub a líc. Ve skutečnosti alkohol nepodněcuje jen zábavu, ale i řadu tragédií. Především v depresivním tmavém a deštivém období se řada Finů uchyluje k jeho nadměrné konzumaci. Finsko tak řeší obrovský problém s vysokým počtem alkoholiků a souvisejících problémů, jako jsou různé zdravotní problémy a sebevraždy. Alkohol je ve Finsku největší zabiják, dokonce větší než rakovina nebo infarkt.

Selfíčko s prezidentem...

Velká mezinárodní akce má samozřejmě i svůj společenský rozměr a tak a na stadion a v jeho přilehlém okolí můžete spatřit řadu významných osobností. Trenérovi se podařilo ulovit selfíčko s prezidentem, ale ne  tím naším, který sedí na Hradě a se kterým bych si selfíčko nikdy neudělal, ale s prezidentem, kterého si naopak velmi vážím.Prezident IAAF Sebestian Coe, dvojnásobný olympijský vítěz (zlato získal na OH 1980 v Moskvě a 1984 v Los Angeles na 1500 m), byl hrdinou mého mládí a jeho pověstné souboje se Stewem Owetem byly vždy oslavou atletiky.

Z Tampere 13.7.2018 J.V.

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved