ZDENĚK SE PŘECE JEN SVĚTOVÉHO FINÁLE DOČKAL !!!!

Poté co Zdeňkova pouť na stovce skončila ve 3. postupovém kole, tedy v semifinále, cítil tak trochu zklamání. Finále tentokrát bylo hodně reálné a dokonce se dalo bojovat i o medaili. Čas 10,32 (w -0,1) s za který bral  Brazilec Perreira do Nascimento bronz, bylo ve Zdeňkových současných možnostech.

Zatímco na stovce, kam odjížděl se 17. nejlepším časem jsme pošilhávali nakonec i po finále, na dvoustovce jsme byli mnohem skromnější. Celkem 45 (!!) atletů mělo lepší „letošák“ než měl Zdeněk  a 19. sprinterů z celého světa má u svého jména zapsaný PB pod 21 sekund. Navíc… Zdeněk nikdy  za svou atletickou kariéru  na velké mezinárodní akci ještě dvoustovku neběžel !! Pomýšlet za takového stavu věcí na lepší výsledek, než by byl postup do semifinále by bylo hodně troufalé a a přece bylo všechno jinak… :)

Po nepříliš povedeném semifinálovém běhu na stovce  se musel Zdeněk především zmobilizovat a to jednak fyzicky, ale i psychicky. Nakumulovaná únava byla cítit ještě víc, něž když se vše povede a do hlavy se začaly vkrádat myšlenky typu, "zda vůbec budu mít dostatek sil, abych doběhl v důstojném čase do cíle."

Zdeněk nastoupil v 8. z 9 rozběhů a soupeře měl mimořádně silné. Ve vnitřních drahách nastoupil Mexičan Moreno Lopez (PB 20,80), třetí ze stovky Brazilec Pereira do Nascimento (PB 20,47)  a Brit Jordan Broome (20,65). Tito tři byli jasnými favority na postup, podcenit jsme ale nemohli ani ostatní, zejména Rumuna Alexandra Terpezana , který měl osobní rekord jen o setinu horší než Zdeněk….

Přesto od prvních metrů, bylo jasné, že Zdeněk bojovat bude a svou kůži neprodá lacino.Skvěle vyjel zatáčku a nakonec se na cílové rovince překvapivě odehrál  nádherný souboj mezi Brazilcem, Britem a Zdeňkem, přičemž v cíli byl první v čase 21,05 Broome, jen setinu před Zdeňkem, který si vytvořil časem 21,06 s osobní rekord v protivětru -0,6 m/s. Až  na 3. místě doběhl bronzový ze stovky  Brazilec Nascimento v čase 21,21 s. Před favorizovaným Morrenem (21,74) doběhl i Rumun Terpezana (21,74). Celkově Zdeněk dosáhl 8. nejrychlejšího času ze všech startujících, navíc v osobním rekordu, což se na velké akci, vždy cení.

Na druhý den bylo naštěstí  semifinále až v podvečer, takže Zdeněk nakonec stihl alespoň trochu zregenerovat. i když dusné a horké počasí a závody už 4. den v řadě jej stálo mimořádně hodně sil.

Zdeněk nastoupil v posledním ze 3 semifinálových běhů ve výhodné 5. dráze a věděl,že musí postoupit na přímo, protože předešlé dva běhy byly pekelně rychlé. Opět bravurně vyjel zatáčku, v cíli mu už ale značně docházelo a dodnes nechápu jak mohl doběhnout do cíle dříve než zle dotírající  Wai Thai Sheng  (PB 20,99) z Taipeie. V závodě zvítězil časem 20,77 s,  velmi dobře běžící Jihoafričan Van Wyk Chederick, na cílové čáře těsně před Zdeňkem doběhl Mexičan Ramirez, který byl ale velmi brzy za několikanásobné vyšlápnutí z dráhy diskvalifikován a tak se o postupu rozhodovalo na cílové kameře mezi Zdeňkem a Wei Tai Shengem, když v cíli byl dříve o jedinou setinu sekundy Zdeněk, který bohužel opět absolovoval svůj běh v protivětru -0,6 m/s. Čas téměř identický tomu v rozběhu 21,07 s , ale hlavně první světové finále v individuální disciplíně v jeho kariéře !!!!  To před závodem nemohl čekat vůbec nikdo, zvláště a teď už to můžu napsat, Zdeněk před odjezdem onemocněl virózou a ještě den před odletem musel vyhledat lékařskou, odbornou pomoc… O to víc je jeho výkon tady v Neapoli obdivuhodný.

Bohužel brzy bylo zcela evidentní, že všechny síly nechal český sprinter v dramatickém souboji o postupovou pozici v semifinálovém souboji. Finále se běželo pouze za hodinu poté , co se Zdeněk doslova doplížil do call roomu a na nohy už jej nepostavila ani masáž. Bylo evidentní, že žádné velké ambice už si pro finále dávat nemůžeme, vyčerpání organismu bylo enormní a vše začínalo „smrdět“zraněním. I přes výše napsané Zdeněk dělal co mohl , velmi dobře vyjel první polovinu zatáčky, při výběhu už mu ale došlo a do cíle doběhl už jen s jedinou myšlenkou, nezranit se !!! Nakonec z toho byl ještě docela hezký čas 21,32 (w+0,5), který ale nestačil na lepší, ale pro nás skvělé - 8.místo !!! V závodě ve kterém v osobním rekordu 20,28 s zvítězil Brazilec Camilo, před Jihoafričanem Van Wykem 20,44, bronz bral Ir Lawler za 20,55. Náš skvělý atletický kamarád Slovák Ján Volko skončil nejlepším letošní výkonem 20,66 s na krásném 5. místě….

Ve finále vládly velmi dobré klimatické podmínky, teplý podvečer s mírným větrem v zádech, jen my už neměli kde brát…

Tak jak tak nečekaný úspěch, osobní rekord v protivětru na velké vrcholné mezinárodní akci vlil Zdeňkovi do žil nový optimismus a sebevědomí a právě na tom bude v následujících dnech stavět.