Olympiáda v Tokiu se o rok odkládá ... 

Konec spekulací, je rozhodnuto !! Olympijské hry v Tokiu se letos v létě konat nebudou !! Rozhodnutí, které nás mrzí, ale je logické a vzhledem k celosvětovému nepříznivému vývoji pandemie ve světě i jediné správné. Rozhodnutí, které však zásadním způsobem mění naše plány  a v tuto chvíli i způsob přípravy.  Jednu jistotu tedy  máme. OH se letos konat nebudou, další otazníky, ale zůstávají... 

Ještě včera odpovídal Zdeněk STROMŠÍK a  jeho trenér v interview pro Český rozhlas jak moc ovlivňuje karanténa jejich přípravu, směrem k Olympijským hrám. Zdeněk sice neměl v tuto chvíli účast ještě 100 % jistou, ale měl výborně našlápnuto.  Patřil ke skupině 12 českých atletů (další 4 již měli účast po splnění přísného limitu garantovanou), kteří se ve světovém žebříčku nacházejí v tuto chvíli na místě, které jim účast na OH zajišťovala a i výhled do letní sezóny byl hodně pozitivni. Po vydařené halové sezóně, ve které si Zdeněk v bodovém průměru polepšil o 7 míst, měl pro léto vyjednané i další mítinky s vysokokou bonitou a de facto stačilo už uspět na 1 max 2 z nich. Reálnou šanci na účast měla i sprinterská štafeta, kterou se v tuto chvíli nacházela jen jedno místo od postupového 16. místa.

Po odpadnutí předolympijského kempu v Japonsku na Okinawě v březnu, bylo po vyhlášení nouzového stavu zrušeno i plánované soustředění na Teneriffe.... V březnu, kdy se především pracuje na obnovení kondice jsme ještě s podmínkami v přírodě, povětšinou Bělském lese, jakž takž vystačili, zrušené dubnové soustředění by však už znamenalo vážný problém a brutální zásah do naší přípravy. Ostatně s tím se v těchto dnech potýká drtivá většina sportovců na celém světě. I proto je rozhodnutí o odložení OH správné. Sportovci se na největší sportovní akci připravovali zdaleka ne v ideálních a často velmi provizorních podmínkách. A to by se samozřejmě muselo promítnout i do jejich výkonnosti. Vůbec nejdůležitější je samozřejmě ale heldisko zdravotní.

Olympiáda je tedy odložena, my nyní v tréninku můžeme ještě více ubrat a pracovat pouze v jakémsi "udržovacím režimu". Nicméně vynořují se další otázky. Jak to bude s letošní atletickou sezońou ? A bude vůbec nějaká ?? Odloží se pro nás poslední možný a snad i při velké dávce optimismu i  představitelný další  vrchol a tím je ME v Paříži, které má být zahájeno koncem srpna ?

Ale jsoiu  i mnohem fatálnější otázky, takřka s filosofickým rozměrem .....Nebude se epidemie, poté co se přežené nynější hrozba, vracet v dalších pandemických vlnách a bude tak brutálně zasahovat do našich životů, jako se děje právě nyní, po mnohem delší čas ?? Jak dlouho budou pak trvat  taková mimořádná opatření ?? A zůstane vůbec sport v podobě jaké ho známe dnes, nebo se naplní některé katastrofické scénáře, o kterých mnozí světoví epidemiologové a virologové mluví raději jen šeptem ??...

Otázek mnoho, jedno vím ale zcela jistě. Svět bude jiný než býval, před námi je sice  mnoho nejistot, ale také jedna velká výzva !! V nových podmínkách a na truc té zákeřné potvoře, se v budoucnou připravit  ještě lépe,než tomu bylo doposud. A pokud nám  bude umožněno závodit, být na atletickém ovále ještě silnější !!

J.V. 25.3.2020

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved