Sprinterská reprezentační štafeta boj o MS v Dauhá nevzdává !!

Česká reprezentační štafeta, která již vloni na sebe upoutala pozornost svými výkony, ale zejména postupem do fínále ME v Berlíně  nadále usiluje o postup na MS v Dauhá, kam se letos kvalifikuje jen 16 (!!) štafetových týmů. Přitom 10 z nich si zajistilo účast již na World rellay v Jokohamě. Naši borci, kteří běželi v sestavě STROMŠÍK - Veleba - Jirka - Záleský se zde prezentovali v zářivé formě, když časem 38,77 s překonali 47 let starý národní rekord a celkově skončili na sice vynikajícím, ale nepostupovém 12. místě. Přitom považte, od skvělého týmu Jamajky,která si zajistila finálovou účast je dělilo 26 setin od 10. Holandska, které si vybojovalo účast na MS v Dauhá pouhých 10 (!!!) setin....Od reprezentačního týmu USA, který běžel s fenomenálním Justinem Gatlinem jen 43 setin!! Pokud by v Japonsku postoupili do světového finále a dokázali zopakovat čas z rozběhu skončili by celkově 6.  .. Kdo by si to před pár lety pomyslel, že česká sprinterská štafeta bude konkurovat týmům USA, Jižní Afriky , nebo Jamajky ....

Svůj národní rekord pak ještě v červnu při mítinku v Ženevě o 15 setin vylepšili na 38,62 s a momentálně jsou ve světovém žebříčku na skvělém úžasném 13. (!!) místě. Ale i když na MS postupuje 10 nejlepších štafet z Jokohamy a dalších 6 s nejlepším časem, tento výsledek jim pořád ještě účast v Dauhá nezaručuje.. Proveďme si malou rakapitulaci. Účast mají 100 % jistou kvalifikanti z Jokohamy, tedy prvních 10 štafetových kvartetů. To jsou celky: Velké Británie, Brazílie, Itálie, USA, Francie, Turecka, Číny, Jamajky, Jižní Afriky a Holanndska. Zbývá 6 míst..... 

V letošním roce běželi mimo výše zmíněných rychleji už jen štafetové kvartety  Japonska (38,00) a Kanady (38,34) a Německa (38,39). Naši jsou v tuto chvíli tedy 13. nejrychlejší štafetou světa (!!) tedy mělo do Dauhá stačit..... Ale nestačí !!! Úskalí je v tom, že kvalifikační limity pro MS se daly plnit již v loňském roce a tady bohužel byly týmy Barbadosu (38,34),  Nigérie (38,52) a Austrálie (38,58). Naši jsou tedy v tuto chvíli 1. nepostupujícími a ikdyž některá z pozvaných štafet se nakonec nebude chtít MS zúčastnit spoléhat na to příliš nelze, poněvadž z Dauhá se dá zase kvalifikovat přímo na OH v Tokiu a to je jistě ohromná motivace. Navíc, český čas mohou samozřejmě ještě ohrozit další skvělé týmy Polska, Ukrajiny, Dominikánské republiky, Thajska a další...... Nedá se tedy nic dělat a musíme bojovat dál a ani dvojnásobné překonání českého rekordu nenechá borce usnout na vavřínech.

Letos všichni členové reprezentačního výběru obětovali štafetě opravdu hodně. Společně absolovovali soustředění na Madeiře, Tenerife i předzávodní kemp v Kochi a odměnou jim byly skvělé národní rekordy, které ale při současných přísných nominačních kriteriích je stále do Dauhá neposunuli. Kluci svůj boj ale nevzdávají a příští start mají naplánovaný hned po skončení MČR v Brně, když se 3.8. představí na mezinárodním mítinku ve švýcarském Bernu. Za týden  na ně pak čeká start na ME družstev v polské Bydhošti a největší pecku si nechám na závěr. Českému kvartetu byl 24. 8. potvrzen start na Diamantové lize v Paříži !!!!

Za svůj obětavý a profesionální přístup k nácviku štafafet v posledních 2 letech, by si jistě čeští reprezentanti postup na MS zasloužili. K tomu jim "postačí" ukrojit z národního rekordu už jen pár setinek :)

J.V. 18.7.2019

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved