Setkání s legendami....

Už jen hodiny zbývají do odletu české sprinterské štafety na MS štafet v japonské Jokohamě. A den před odletem došlo na pražské Julisce ještě k jednomu historickému setkání. Současní nejlepší sprinteři současnosti Zdeněk STROMŠÍK, Jan VELEBA, Jan JIRKA, Dominik ZÁLESKÝ a Pavel MASLÁK se sešli s legendárími sprintery 70 let Ludvíkem BOHMANEM, Láďou KŘÍŽEM, Jiřím KYNOSEM, Jaroslavem MATOUŠKEM a Petrem UTĚKALEM. Z legendárního týmu trenéra Poldy Lázničky chyběl jen omluvený Juraj DEMEČ.

Milovníkům atletiky jistě není potřeba dané pány představovat, ale přece jen, zejména mladší generaci, připomenu ty největší úspěchy. V roce 1971 na ME v Helsinkách vybojoval český štafetový kvartet ve složení Kříž, Kynos, Demeč, Bohman zlaté medaile a vstoupili definitivně do síně slávy. O rok později na OHv Mnichově nahradil Láďu Kříže Jaroslav Matoušek a českým sprinterům jen o fous utekla medaile, když skončili na fantastickém 4. místě jen 3 setiny za bronzovými Němci (tehdy Německou spolkovou republikou)... 

Čas 38,82 s kterého dosáhli tito dnes úctyhodní panové v roce 1972 je dodnes platným a také nejstarším českým rekordem. Vždyť odolává už neskutečných 47 (!!) let. A právě současná sprinterská generace se mu v loňském roce nejvíce přiblížila. Hodně vousatý rekord atakovali v loňském roce současní borci každým startem. Nejblíže byli k překonání letilého národního maxima na ME v Berlíně. V rozběhu Stromšík-Veleba-Jirka-Maslák zaostali časem 38,94 s o 12 setin a tímto vynikajícím výsledkem po zásluze postoupili mezi nejlepší osmičku  do evropského finále.  Z borců čišelo před vyprodaným olympijským hledištěm jistota a sebevědomí a všichni jsme věřili, že se to ve finále tentokrát podaří. Bohužel, náhlá zdravotní indispozice jednoho ze členů štafety dala na evropský sen zapomenout..... :(

V letošním roce se čeští borci připravovali nejsvědomitěji v novodobé historii. Absolovovali společné 2 týdenní březnové soustředění na Madeiře, následované 3 týdenním pobytem na Tenerife. Zítra odlétají z Mnichova do Tokia a odtud do japonského Kochi, kde se budou ještě nadále připravovat a dotahovat poslední detaily. Na MS v Jokohamě se sejde ohromná konkurence a uspět mezi 24 nejlepšími týmy světa, nebude vůbec jednoduché, nicméně pro společný úspěch udělal tým vedený pod taktovkou Petra Habáska v letošním roce prakticky maximum. 

Borci i trenéři věří v úspěch. Dle mého přesvědčení k požadovanému úspěchu budou muset běžet čeští borci ale běžet minimálně  na úrovni rekordu, který odolává už předlouhých 47 let !!!!

TAK DRŽTE PALCE !!!

J.V. 29.4.2019

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved