Nejrychlejší Češi útočí na nejstarší český rekord !!!!

Tu titulku jsem si vypůjčil z článku novináře  Michala Osoby, kterou minulý týden otiskl ve své sprotovní rubrice deník Právo. Bylo to po závodu v Turnově při Daňkově memoriálu, kdy hned v prvním závodě sezóny česká reprezentační štafeta ve složení STROMŠÍK - Veleba - Maslák - Záleský , v té době 4. nejrychlejším časem české historie 39,16 s překonala limit ČAS opravňující ji ke startu na srpnovém ME v Berlíně. Premiéra jako hrom, ale atletické odborníky to nepřekvapilo. V letošním roce se totiž sešla vyjímačná generace českých sprinterů ochotných spolupracovat při společných soustředěních a to je nezbytná a základní podmínka štafetového úspěchu !!!

Podobná naděje se už rodila před lety. Po medailovém úspěchu juniorské štafety, která si v roce 2009 přivezla z ME v Novem Sadu stříbrné medaile, se zdálo, že to bude právě tato generace, která rekord Matouška, Demeče,  Kynose a Bohmana  z mnichovských Olympijských her už konečně přepíše.  Tehdejší naděje se však nenaplnily... (Co psala česká média o tehdejších  nadějich se můžete dočíst ZDE)

Dnes je tomu ovšem jinak. Kluci táhnou za jeden provaz jako perfektní tým, letošním parádním výsledkům předcházely 2 společné soustředění v Nymburku a zejména velmi vydařený dvoutýdenní pobyt na  ostrověTenerife, kde už bylo zřejmé, že pokud zůstanou všichni zdraví, bude se rodit něco velkého. Něco co česká atletika ve štafetovém mužském sprintu už nepamatuje hodně , hodně dlouho.

To se bezezbytku napnilo tento týden při Odložilově memoriálu, kdy kluci v pozměněném složení, kdy na třetím úseku naharadil Pavla Masláka ,  Jan Jirka zaběhli svůj čas z Turnova ještě o 17 setin rychleji a časem 38,99 s (!!) se vyšvihli na druhé místo českých historických tabulek, hned za legendární Lázničkův kvartet. Jen dvě  štafety české historie se můžou pyšnit, že jejich čas začíná číslem 38 !!!!  Ze dvou startů v letošním roce patří současné české reprezentaci druhý a pátý nejrychlejší výkon Česka všech dob a pro milovníky statistiky to vypíši podrobně.

1. 39,82 CZE (Matoušek-Kynos-Demeč-Bohman)  1972 Mnichov 

2. 38,99 CZE (Stromšík-Veleba-Jirka- Záleský)  2018  Praha

3. 39,01 CZE (Matoušek-Kynos-Demeč-Bohman) 1972 Mnichov

4. 39,03 CZE (Hudec-Roun-Bělošek-Valík)     1988 Praha

5. 39,16  CZE (Stromšík-Veleba-Maslák-Záleský) 2018 Turnov

Pro úplnost jen dodávám, pro ty ze starších ročníků, kteří pamatují legendární znělku "Branek-bodů-sekund", kdy Luděk Bohman st. přináší na ME v Helsinkách štafetový kolík vítězně do cíle , že český štafetový kvartet, jehož členem byl i můj  dobrý přitel Láďa Kříž, běžel ve finsku čas 39,32 s ..... 

Potřetí v letošní sezóně se české áčko představí na Zlaté tretře v Ostravě, bohužel v oslabeném složení. V rozběhu stovky se při Odložilově memoriálu zranil finišmanem Dominik Záleský (tomu všichni přejeme co nejrychlejší a plné uzdravení), který spolu se Zdeňkem Stromšíkem kraluje časem 10,29 s na stovce českým průběžným tabulkám a  chybět bude také Pavel  Maslák, který  se bude soustředit na čtyřstovku. Na 4. úsek tak trenér Petr Habásko povolal dalšího vítkovického závodníka Vojtu Kolarčíka. V Ostravě poběží i juniorský kvartet, který se připravuje pod mým vedením a měl by běžet v nejsilnější možné sestavě. Mladíci běželi v Praze úžasně a časem 40,30 s zaostali za přísným limitem MSJ jen o pouhé 4 setiny sekundy. Kdo ví, třeba je české áčko v atmosféře největšího českého mítinku vytáhne k mimořádnému výkonu, který jim otevře cestu do Tampere !!!

PS: O tom, že česká štafeta, vzbuzuje v současné době  pozornost domácích médií, se můžete přesvědčit například na následující odkazu: ZDE

J.V.7.6.2018

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved