Toulky Berlínem....

Na soustředěních a závodech vám zpravidla vyzbude trochu času, aby jste mimo stadionu poznali  alespoň trochu destinaci, kde se nacházíte. Berlín není vyjímkou. A i když času není nazbyt a většinou se pohybujete jen mezi tréninkovým a olympijským stadionem nenavštívit některá místa spojené s historií hlavního města, by bylo neodpustitelným hříchem.

Metropole Německa je navíc nejrušnějším německým městem a jedno z nejvíce fascinujících hlavních měst na světě. Zejména po sjednocení Německa se Berlín proměnil v kosmopolitní město, které vyzařuje neskutečnou energii a život. My jsme dnes po obědě a před večerním programem se skupinkou trenérů vyrazili směr Postupimské náměstí a odtud  k slavnému hraničnímu přechodu Checkpoint Charlie. Cestou jsme viděli i poslední fragmenty nejznámnějšího symbolu studené války - Berlínské zdi, která rozdělovala v době studené války nejen samotné město, ale i samotnou Evropu. Ještě dnes na vás působí tísnivým a odpuzujícím dojmem a kdyby ještě někdo pořád nechápal jak odporný je komunismus, který bránil vlatním občanům svobodně přejít z jedné ulice města do druhé pod pohrůžkou zastřelení, ať se sem prosím přijede podívat...

Když vystoupíte z metra na Postupimském náměstí (Postdamerplatz) a obdivujete užásnou architekturu moderních budov světových centrál jako Sony, Daimler Benz nebo Deutsche Bahn dokážete si je stěží představit, že tiu ještě před čtvrt stoletím ve stínu Berlínské zdi pobíhali králici. Ve městě doslova z ničeho a  přes noc vyrostlo nové město a dnes patří stejně jako  Říšský sněm (Reichstag) , Braniborská brána (Brandeburger Tor) nebo Pařížské náměstí (Pariser Platz) k největším turistickým hitům.

Zlí jazykové sice tvrdí, že město je chaotické a příliš, příliš velké.. Já nevím, v každém případě je pravda, že metropole se rozkládá na 890 km2 a její hranice měří 234 km .Všechno zkrátka v těch vzácných okamžich volna stihnout nemůžete a většinou je to na úkor regeneračnho poobědového spánku. Ale tím se trápit nemusíte.  Nakonec i samotní Berlíňané žijí často jen ve své čtvrti a vzdálenější okolí znají jen velmi povrchně.

A když ochutnáte typickou berlínskou specialitu rychlého občerstvení Curywurst, což je klobása opečená na grilu, politá kečupem a posypaná kari kořením a spláchnete to jedním půllitrem Berliner Pilsner, věřte že si německou  metropoli, ve které nyní vrcholí evropský atletický šampionát, zamilujete také :)

Z Berlína J.V.11.8.2018

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved