ŠTAFETY OZDOBILY MEMORIÁL A NOMINOVALY SE DO BERLÍNA !!!!!

Mužský sprinterský štafetový kvartet se splnil nominační požadavky  pro start na Mistrovství Evropy v Berlíně a vítězství Zdeňka STROMŠÍKA na hladké stovce. To byly pro nás dva vrcholy včerejšího vystoupení Vlčí smečky v Turnově.

Nejdříve se Zdeněk postavil na start hladké stovky, kde se s vyjímkou Dominika Záleského sešla kompletní česká sprinterská špička. Zdeněk zahájil sezonu před 10 dny na 1. kole Extraligy  na pražské Julisce a tam ještě působil unaveným dojmem. Aby ne, vždyť extraligovému startu předcházelo 2 týdenní soustředění v Nymburku, ze kterého Zdeněk přímo na Julisku v den závodu odcestoval.  V minulém týdnu, už jsme výrazně ubrali na objemu a začali se připravovat na náročný závodní blok, který je před námi a vyvrcholí 13.června na domácím, vítkovickém stadionu při Zlaté tretře. Už čtvrteční rychlostní trénink naznačoval, že Zdeňkova forma prudce stoupá a to bezezbytku potvrdil i včera v Turnově, když v silně obsazeném závodě nenašel přemožitele !!

Ve velmi  silném protivětru (-2,5 m/s) zvítězil s 9 setinovým náskokem před českým rekordmanem Janem Velebou a Davidem Kolářem, který se musel spokojit s časem 10,80 s, ač letos běžel už 10,59. Jak moc v Turnově  sprinterům ovlivňoval nepřející vítr výkony , je zřejmé i z časů na dalších místech. 4. Vojta Kolarčík 10,88 ( SB 10,55) 5.Štěpán Hampl 10,88 ( SB10,61 s) 6. Ladislav Víla 10,93 (10,70) 7. Stanislav Jíra 11,10 (SB 10,76) a 8. Jan VÁCHA 11,18 s (SB 10,88 s). Zkušený znalec atletiky si pak dokáže lehce spočítat, jaký čas, by asi Zdeněk běžel za optimálnějších podmínek......Včerejších 10,49 s je za daných podmínek výkon vynikající a kdyby fouklo jen o něco malinko více do zad, v základech by se otřásal nejen limit na ME a Zdeňkův osobní rekord, ale asi i něco víc..... Na "kdyby" se ale nejen v atletice  nehraje, ostatně další příležitost bude mít Zdeněk už zanedlouho, když jsme se po důkladné a zralé úvaze rozhodli ke čtvrtečnímu startu v Sankt Poeltenu......

Co se nepovedlo kvůli nepřejícímu větru  na stovce si bezezbytku Zdeněk se svými reprezentačními kamarády vynahradil ve sprinterské štafetě. 2 týdenní společné soustředění na Tenerife a dva týdenní pobyty v Nymburku přinesly své první ovoce. Štafetový reprezentační kvartet ve složeníí STROMŠÍK-VELEBA-MASLÁK-ZÁLESKÝ, které se připravuje pod vedením Petra Habáska pokořil hned při prvním startu požadavekk ČAS, opravňující jej ke startu na ME v Berlíně ve 4. nejrychlejším čase české historie 39,16 s !!!!! Dlouho předlouho jsme neviděli českou štafetu bežet takhle rychle. V minulosti se to povedlo legendárnímu týmu ve Matoušek - Demeč -Kynos - Bohman a sice dvakrát na Olympiádě v Mnichově v roce 1972.  Tito borci nejdříve v rozběhu si zajistili časem 39,01 s postup do finále Olympijských her, o den později pak dodnes platným českým rekordem 38,82 s  si doběhli pro neskutečné, olympijské  4. místo  !!! 

V roce 1988, v době konání Olympijských her v Soulu běželo reprezentační družstvo ve složení  Hudec - Roun - Bělošek - Valík čas 39,03 s , což byl před Olympiádou 7. nejrychlejší světový čas. Tým však svou šanci odjet do Asie nedostal a tak se rozplynul velký sen jedné sprinterské generace. Jen pro připomínku: Ani legendární kvartet mistrů Evropy, vedený Poldou Lázničkou  z Helsinek neběžel rychleji !!!. To evropaské zlat brali  skvělí  borci Kříž -Demeč-Kynos-Bohman za 39,32 s  !!!

Včerejší den ukázal, že i přes velmi slušnou techniku předávek, že jsou zde stále rezervy a nyní už můžeme otevřeně mluvit v příštích závodech o ataku na 46 let starý český rekord !!!! 

Zdeněk tak už ví, že může balit kufry do Berlína a nyní  se může plně soustředit na individuální požadavek, kteý jej posune do německé metropole i na hladké stovce....

V Turnově startovali i další "Vlčáci". O Honzovi Váchovi, který běžel společně se Zdeňkem jsem již psal. Štěpánka KOLÁŘOVÁ zanechala velmi dobrý dojem v nejsilnějším běhu stovky, když v ještě silnějším protivětru, než měli muži (-2,9 m/s) zaběhla solidních 12,44 s a porazila i českou reprezentantku a loňskou dvojnásobnou mistryni republiky  z"22" Helenu Jiranovou. 

 Na dvojnásobné trati poprvé porazila v přímém souboji svou týmovou parřťačku Kačku VÁVROVOU a časem 25,26 s zaostala jen 12 setin sekundy za účastnicí letošního MS v Birminghamu Terezou Petržílkovou, která se pyšní osobním rekordem z loňského roku 24,38 s a letos běžela před týdnem na Julisce jen o desetinu pomaleji.

Nejméně se tak  dařilo Katce VÁVROVÉ, na kterou doléhá zátěž školních závěrečných zkoušek. Na stovce se jí sice ve slabším běhu podařilo zvítězit, ale s časem 12,25 s s velkorysou větrnou podporou 1,0 m/s nemůže být spokojena. Ještě horším výkonem se prezentovala na dvoustovce, 25,61 s je jejím nejhorším  výkonem od roku 2014....... Tak ať už máme ty školní povinnosti co nejrychleji za sebou.....

VIDEO ZÁZNAM: ZDE

J.V.30.5.2018

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved