Vlčáci na mysu Dobré naděje !!!!

Druhou volnou neděli jsme využili k poznávání krás Kapského poloostrova. Jestliže Jihoafrická republika se pyšní sloganem, že je to "Svět v jedné zemi", tak Kapsko přispívá nekjrásnějšími přírodními drahokamy. Za svůj život jsem tady byl už několikrát, ale stále se nechám unášet krásami jednoho z nejhezčích koutů planety Země. Jsem si téměř jist, že stejný dojem zanechal nedělní výlet i na mé svěřence a ty co je doprovází. 

Náš výlet začal na pláži Boulders beach, která je domovem rozrůstající se kolonie tučňáků afrických, známých také jako Tučňák Brýlatý. První 2 páry tučňáků se na Boulders Beach mezi městem Simonstown a Cape Point usadily v roce 1982. V současnosti je to kolonie více než 3000 tučňáků, žijících přímo na pláži, či v přilehlém Table Mountain Národním Parku. Návštěvníci mohou oblast pláže navštívit po dřevěných chodníčkách. Pláž je jedním z nejlepších míst na světě kde lze spatřit tučňáky africké z bezprostřední blízkosti a my jsme si to opravdu užívali.  Tučňáci byli nekutečně roztomilí a jen čas nás tlačil, že jsme zhruba po hodině museli pokračovat směrem na jih. 

Po další hodině jízdy jsme dorazili k nejhozápadnějšímu místu afrického kontinentu, kde se vám nabízejí 2 možnosti. Buuď se vydat směrem k mysu Dobré naděje, nebo vystoupat ke skalnatému ostrohu mysu Cape Point. My se rozhodli pro první možnost a zhruba po hodině chůze jsme se ocitli , což je opravdový konec světa, ale věřte, že nádherný. Mys Dobré naděje je ostrý pevninský výběžek v Jižní Africe nedaleko Kapského Města. Je tradičně označován jako místo, na kterém se setkávají Atlantský oceán a Indický oceán. Až k mysu Dobré naděje však z Indického oceánu zasahuje teplý proud Střelkového mysu, který se zde stýká se studeným proudem Benguelským.

První kdo obeplul tento Mys byl v roce 1488 portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias a nazval jej zcela logicky "Mys bouří". Později jej král  Jan II. Portugalský přemjmenoval na mys Dobré naděje, protože otevíral cestu na východ. a v roce 1652 holanský obchodník Jan Van Riebeck založil nedaleko mysu zásobovací tábor pro nizozemskou Východoindickou společnost. Dnes na tomto místě stojí Kapské město, které jsme navštívili před týdnem.

Poté co jsme se dostatečně pokochali, jsme se vydali zpátky na parkoviště a odtud na Cape Point. Cestou nás provázeli drzí paviáni, kteří loudí najkou potravu a stačí malá chvilka nepozornosti a klidně vám vytrhnou svačinku, nebo láhev vody z ruky a jskou pryč. 

Cape Point je mys a skalnatý ostroh tvořící jihovýchodní okraj poloostrova v jihozápadní části Jihoafrické republiky. Vypíná se do výšky 238 nad mořem  Na jeho vrcholkubyl v roce 1860 postaven maják, protože bouřlivé vody v této oblasti a podmořské útesy měly na svědomí množství námořních neštěstí. Poloha majáku ale nebyla vybrána nejšťastněji a byl často skryt v mlze skrývající vrcholek mysu. Po ztroskotánířady lodí byl  18. dubna 1911byl postaven o něco níže nový maják, který je se svítivostí 10 Mcd nejsilnější v jižní Africe.

Poté jsme se vydali druhou starnou poloostrova při pobřeží domů. Obdivovali jsme placenou ale nádhernou Chapsmen peak drive, což je do skály vysekaná vyhlídková cesta, která lemuje pobřeží Atlantického oceánu a zaveze vás zpátky až do Kapského města. My jsme se předtím ještě posilnili v klasickém anglickém pubu v městečku Hout bay a burger se dvěmma guinessy mi udělal po několikahodinovém putování víc než dobře. 

Po návratu do Stellenbosche jsme zakrátko všichni usnuli jak dřevo, vždyť příští den nám už začínal zase pracovní týden a první trénink.

Ze Stellenbosche J.V. 10.12.2019

 

 

 

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved