10. finále v řadě Zdeněk STROMŠÍK nepoběží....

Je to neskutečná bilance, kterou se v běhu na 100 m nemůže pochlubit žádný ze současných českých sprinterů.  9 x  zaklekl Zdeněk STROMŠÍK na MČR dospělých do startovních bloků a 9 x postoupil do finále. Letos bude poprvé po 10 letech chybět a na svou úspěšnou bilancii bohužel  nenaváže.Zranění, které si přivodil na 1. extraligovém kole na pražské Julisce, mu po 5 týdnech ještě neumožňuje plnohodnotný start a boj o nejvyšší mety. Poprvé se Zdeněk postaví na start až cca za 12 dní při kontrolním startu v Ostravě. Oba pevně věříme, že pak ještě bude moci dokončit letošní prapodivnou sezonu. A i když není pravděpodobné, že se vrátí ve stejné formě, jakou  měl v úvodu sezony, věříme v důstojný průběh dokončení sezony, která v jeho případě, nebude trvat už déle než 4 týdny. Pak už se pustíme po krátkém odpočinku do přípravy na, snad, olympijskou sezonu.

Letos tedy bude Zdeněk po 10 letech na MČR chybět. Jeho bilance je vskutku impozantní. Pojďme se na ni společně podívat v hlubším rozboru.

BRNO 2011 -  8. místo 11,53 s  V pouhých 16 letech odjel do Brna na svůj první šampionát dospělých a hned z toho byl postup do finále, ve kterém jej bohužel v chladném, větrném a nepřívětivém počasí postihla křeč, která mu nedovolila běžet naplno. Z uctivé vzdálenosti pak sledoval suverénní vítězství Pavla Masláka, který s nedovolenou větrnou podporou 3,7 m/s předvedl do té doby nejrychlejší českou stovku (byť větrnou) historie - 10,22 s.

VYŠKOV 2012 - 4. místo 10,61 s V olympijském roce měl už k medaili mnohem blíž a ztratil ji až v posledních metrech. V nejlepším čase sezony 10,39 zvítězil olympionik Lukáš Milo, o setinu pomaleji běžel Rosťa Šulc, v čase 10,57 s, 4 setiny před Zdeňkem vybojoval bronz Petr Szetei.

TÁBOR 2013 - 1. místo 10,32 s český juniorský rekord - Pro svůj první seniorský mistrovský titul si doběhl Zdeněk na jihu Čech. U rybníku Jordán svedl přenádherný souboj s velkou hvězdou české atletiky Pavlem Maslákem v novém českém juniorském rekordu !!! V pouhých 18 letech bral svůj první dospělácký kov a hned v hodnotě zlata. Do té doby držitel juniorského rekordu Pavel Maslák doběhl do cíle v čase 10,36 s, bronz bral Marek Bakalár, který rovněž o 4 setiny, časem 10,44 s překonal dosavadní juniorský rekord Masláka. Parádní finále na které moc rádi vzpomínáme, i proto, že si Zdeněk vysloužil místo v české výpravě, která bojovala na ME družstev v Dublinu. Ani zde pak 18 letý mladíček nezklamal a skvělým 4. místem přispěl k vítězství české reprezentace v ve skupině B této populární soutěže družstev.

OSTRAVA 2014 - 2. místo 10,52 s - O rok později se Zdeňkovi stalo to samé co letos. V Olomouci se zranil se při své 1. stovce v sezoně, přesto se stihl na MČR připravit a doběhnout si pro cenné stříbro za suveréním Honzou Velebou, který nahlásil velký comeback a čase 10,32 s si doběhl pro zasloužené vítězství. Bronz bral stejně jako před rokem v Táboře Marek Bakalár. 

PLZEŇ 2015 - finále DQ - Plzeň nám zkrátka není souzena. Do závodu nastupoval Zdeněk jako horký favorit na zlato, s nejrychlejším časem postoupil i do 8 členného finále. Po velmi kontroverzním vyloučení startérem, byl doslova okraden o boj o mistrovský titul. Rána, která se stále ještě 100 % nezahojila, protože oproti premiérovi neberu homeopatika na křivdu.... Mimochodem jednalo se o jediný Zdeňkův prohřešek dle pravidla 162.7 . Nikdy předtím ani nikdy potom se nic podobného nestalo !! O sporném rozhodnutí se můžete přesvědčit i na přiloženém snímku, kdy jediný Zdeněk je zakleknut v blocíh..... Pro svůj první titul na stovce si doběhl Jan Jirka v čase 10,67 s, stříbro bral za 10,80 Pavel Benda, libereckému Davidu Kolářovi stačilo v protivětru -1,2 m/s na bronz 10,86 s.....

TÁBOR 2016 -  . 3.místo 10,56 s V olympijském roce se konalo MČR opět v Táboře na které máme se Zdeňkem tak dobré vzpomínky. Mistráky, které se konaly už v polovině června nazastihly Zdeňka v top formě a musel se sklonit před nejen  ve skvělé formě běhajícím Janem Velebou (10,28 s), ale i Marcelem Kadlecem, který si doběhl pro stříbro o setinu rychleji než Zdeněk...

TŘINEC 2017 - 1. místo 10,29 s  Tři měsíce po vyloučení z resortního střediska si Zdeněk STROMŠÍK ve skvěle obsazeném finále doběhl pro své druhé dospělácké ZLATO !!!Navíc v úžasné divácké  atmosféře a v nádherném finále, ve kterém ze souboje o zlato mezi Maslákem a Stromšíkem byl úspěšnější vítkovický atlet, který byl v cíli o setinu dříve než atlet Dukly Praha.... Bronz bral tentokrát Honza Veleba (10,38 s), který tak  mistrovský titul z Kladna tentorát neobhájil... Skvělé finále VIDEO: ZDE

KLADNO 2018 - 1. místo 10,43 s - Asi nejúspěšnější Zdeňkova sezona jeho kariéry, ve které zaběhl nejen fantastický český rekord 10,16 s, ale po celý rok na domácích kolbištích nenašel přemožitele. Nejinak tomu bylo i na domácím šampionátu v Kladně, kde si doběhl pro svů třetí mistrovský titul. Deset dnů po rekordním zápisu se však musel v protivětru -1,8 m/s spokojit s šasem 10,43 s. Stříbro bral Honza Veleba za 10,55 s , bronz pak David Kolář, který do cíle doběhl jen 2 setiny za Velebou.

BRNO 2019 - 2. místo 10,17 s - Nejrychlejší a nejkvalitnější česká stovka historie, při které Zdeněk svůj zlatý hattrick nakonec nesložil. V přenádherném závodě si takřka na domácí půdě doběhl pro zlato ve vyrovnaném českém rekordu Jan Veleba, ztratil Zdeněk vítězství až v posledníchh metrech. Zdeněk, doběhl do cíle v druhém nejrychlejším čase kariéry i české historie 10,17 s  setinu za Honzou. Ještě na 60 m měl Zdeněk 4 setinový náskok, když tuto distanci prolétl za neskutečných 6,55 s (+ 1,6) , v posledních metrech mu pak docházely síly, což jak se nakonec ukázalo bylo výsledkem dlouhodobějšího zánětlivého procesu, který si dokonce vyžádal bezprostřední operativní zákrok. Na třetím místě skončil rovněž v osobním rekordu 10,24 s Dominik Záleský , který bral svou první medaili mezi dospělými.

PLZEŇ 2020 - Zdeněk tedy svou úspěšnou dekádu v Plzni nezavrší..... K velkým favoritům na zlato bude patři spoludržitel českého rekordu Honza VELEBA, který v letošním roce běhá ve svých 33 letech v obdivuhodné formě. Tu měl po složité přípravě i Zdeněk, který  3 své úvodní starty přetavil ve 3 nové osobní rekordy (150 m, 200 m, 300 m) . Je ironií osudu, že všechny absolovoval z plné tréninkové přípravy a ke zranění došlo až za nádherného počasí, de facto v prvním závodním, tedy mnohem méně náročnějším, vylaďovacím týdnu..... Zranění, které naštěstí co do rozsahu nebylo velké, mistráků nám ale  na celých 6 týdnů  vystavilo závodní stopku. Po důkladném zvážení, jsme nechtěli nic riskovat v sezóně, kdy takzvaně  o nic nejde a letošní mistráky vynecháme. Stane se tak poprvé po 10 letech, kdy se 16 letý mladíček postavil na start dospělých mistráků poprvé......

Všem účastníkům, tedy nejen sprinterům mistrovského šampionátu přejeme úspěšné závody a věříme v kvalitní, nádherné a čestné suboje.....

J.V. 7.8.2020

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved