"OVERSHOT PHENOMENOM" - NÁSTŘELOVÝ JEV

 Většina tréninkových skupin už zahájila přípravu na příští, olympijskou sezónu 2020. Množství obecné vytrvalosti, tempových úseků, kruhových tréninků atd. atd, se zdá být, zejména pro sprintery neúnosné, zkusme se podívat o pár týdnů dál, kdy už kondični trénink, který může provádět i s prominutím cvičená opička, vystřídá trochu erudovanější přístup.

Starší a vyspělejší atleti se za několik málo týdnů, poté co skončí tahle "pakárna" , odeberou mimojiné do posiloven. Sprinteři alespoň 2 x týdně, mnozí, zvláště haloví specialisté i 3 x týdně. Není žádným tajemstvím, že hodně atletů posilují jako kulturisti s velkým hypertrofickým efektem a přirozeně kýžený efekt se moc nedostaví. Zvětšení průřezu svalových vláken sice vede k růstu maximální síly, ale také ke zvětšení hmotnosti. Zvětšený svalový průřez je samozřejmě důležitý, mimojiné jako prevence zranění, ovšem bez vyznamného vlivu na rychlostní schopnosti. 

Dnes také nechci psát ani o metodách pyramidového tréninku, všech těch otupujících, špičkových, dvojnásobných ... etc . pyramid, ale o jevu, který se nazývá "nástřelový jev". Pokud jste oněm ještě neslyšeli, tak čtěte, pokud vás to zajímá,dál. Poprvé ho popsali před 19 lety pánové Andersson a Aagard, kteří podrobili skupinu Dánů 3 měsíčnímu posilovacímu tréninku a po této době jim provedli biopsii - čili odebrali vzorky svalové tkáně.  Stalo se to co předpokládali. Vlákna typu II b  se přeměnila na II a (rychlá se střední oxidační kapacitou a uplatňující se při zátěžích střední a submaximální iintenzity) , konkrétně z 10,2 % klesl na 4,1 % ... Poté "pokusní dánští králičci" se vrátili k běžnímu studiu a po 3 měsících výzkumný tým provedl opět biopsii v očekávání, že že poměr vláken se vrátí na původní úroveň. K jejich úžasu, ale došlo ke zcela neočekávánému zvýšení poču svalových vláken II b a to na úroveň téměř 2 x vyšší , než před zahájením tréninku. Konkrétně na 18,8 %.  Ano přátelé , pro ty co nedávali ve škole moc pozor,  II b vlákna jsou ta rychlá glykolitická rychle unavitelná, ale také rychle kontrahující, pro bílou rasu trochu vzácnější, které tak potřebujeme, abychom běhali rychle :). Výsledek je tedy zřejmý: Podstatné zvýšení vláken II b = zvýšení rychlosti a výbušnosti.

Docela zajímavý poznatek, viďte ? Nutno ovšem podotknout, že před objevem 2 Dánů z týmu skvělého fyziologa Bengra Saltina byl "nástřelový jev" už dříve přísně střeženým tajemstvím soudruhů z Německé demokratické republiky. Když po takovém objevu, sprintery z Drážďan, Karl Marx Stadtu a východního Berlína správně "pocukrovali" nelze se divit, že na evropských kolbištích hráli dlouho, zejména mezi ženami první housle. :) 

J.V.  7.10.2019

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved