Na Zlaté tretře padaly osobáky....

Na 58. ročník Zlaté tretry budeme vzpomínat rádi. Ze 6 individuálních  startů jsme vytěžili 4 osobní rerkody, naopak od závodu si sliboval více Honza VÁCHA, ale také zcela uržitě i Zdeněk STROMŠÍK.  Ten se nejříve 5 dnů poté co v Ženevě překonali národní rekord (38,62) představil opět společně se svým kolegy ve štafetě a znovu z toho byl vynikající výsledek. Kvartet v tradičním složení STROMŠÍK- Veleba-Jirka-Záleský běžel znovu pod 39 sekundovou hranici a v 6. nejlepším čase české historie do poslední chvíle držel krok se silnými  týmy Jižní Afriky a tzv. All stars týmu, který reprezentovala řada hvězd světového sprintu.  I přes solidní,  velmi solidní výsledek, na který si nesmíme automaticky zvykat, kluci chtěli víc. Dva letošní starty v Jokohamě a Ženevě přetavili v  národní rekord a i v Ostravě chtěli tento čas vylepšit. Nepovedlo se a tak v tuto chvíli zůstává český kvartet stále za branami MS v Dauhá a je prvním nepostupujícím..... Skvělé výsledky letošního roku (Jokohama 38,77, Praha (Odložil) 38,94, Ženeva 38,62, Ostrava 38,99 s) jsou ale příslibem, že pokud by se povedlo vše na 100 %, není nereálný výsledek  v oblasti 38,40 s - 38,50 s a to by snad v megapřísné konkurenci na postup mezi 16 nejlepších týmů světa mělo stačit  !!!!

Na startu se objevila i juniorská reprezentace, kterou mám v letošním roce opět na starost a po nevydařeném premiérovém vystoupení na Odložilově memoriálu, tým ve složení Jíra-Němejc-Krskek-Vejražka  tentokrát časem 40,33 s vyhověl nominačnímu požadavku ČAS a zajistil si účast na ME ve švédském Borasu !!!. Tady by v polovině července mohli borci navázat na skvělý výsledek z loňského MS v Tampere, kde skončili ve finále na výborném 5. místě. Honza VÁCHA se poté co na indviduální stovce prezentoval jen průměrným výsledkem  11,15 s musel spokojit v "22" štafetě s rolí náhradníka. "22" ovšem na požadovaný limit (40,30) nedosáhla, čas 40,59 s k postupu na evropský šampionát v Gavle zatím nestačí.......

S výsledkem stovky v hlavním programu nebyl spokojený ani Zdeněk STROMŠÍK, který si v týdnu zaběhl 2 skvělé trenínkové osobní rekordy na 60 m i 120 m, ty si ale můžeme tzv. strčit za klobouk, pokud jej neprodáme v závodě... I přes velmi náročný Zdeňkův  program posledních dnů a složitost sezony, se kterou nikdo nemá zkušenosti, oba jsme očekávali výrazně lepší výsledek než je včerejších 10,45 s (w -0,3 m/s) . Navíc se Zdeněk musel letos již podruhé sklonit před bývalým českým rekordmanem Janem Velebou, který i ve svých 32 letech běhá v obdivuhodné formě.... V časných rannních hodinách pak Zdeněk dnes odlétá na další vrcholsnou akci letošního roku - Evropské hry v Minsku, kde už v neděli (!!) zaklekne do startovních bloků. Ale o tom až v samostatném článku.

Naopak velmi spokojena s ostravským výsledkem byla Štěpánka KOLÁŘOVÁ. Ta konečně v posledních týdnech prodává na co skutečně má. Nejdříve v národním programu stovky doběhla v novém sobním rekordu 12,13 s na hezkém 3. místě, když přemožitelku našla jen v české reprezantantce Lucce Domské 11,89 s a jen o pouhou setinu v cíli rychleji než Štěpánka doběhla do cíle Johana Kaiserová, které se pyšní osobním rekodem 11,88 s . Naopak na Štěpánčině štítu tentokrát zůstala další z nadějných českých sprinterek Nátálie Kožuškaničová (PB 12,04) které Štěpánka vrátila porážku z Pragy Academicy.

O 4 hodiny později se Štěpánka postavila na start třístovky, poprvé  v hlavním programu !!! V disciplíně, která byla ozdobou letošního ročníku Zlaté tretry a kde také  v druhém, áčkovém běhu padl zásluhou skvělé Američanky Shauane Miller Uibio 34,41 s světový rekord !!!! Štěpánka v prvním běhu a před 12 000 atletiky chtivými diváky na soupeřky světových jmen ve 3. dráze sice ještě nestačila, ale prezentovala se bojovným a odvážným výkonem a odměnou jí byl čas 39,55 s, tedy výrazné překonání osobního rekordu !!! PB jí katapultoval na 5. místo celostátních seniorských tabulek, jen 15 setin za českou reprezentantokou Terezu Petržílkovou, ale také 8 setin před Nikoletu Jíchovou.....

Velkou radost mi udělala rovněž Adriana FORNŮSKOVÁ. Už několikrát jsem na tomto webu psal, že drobná 16 letá dívka, letos nemá štěstí na povětrnostní podmínky. Kupodivu tomu tak nebylo ani v Ostravě, kdy v jejím běhu se vítr zcela utišil, ale alespoň absolutní bezvětří (w-0,1) jsme s radostí přívítali. Časem 12,43 s si Áda po výborné startovní reakci (0,124) vylepšila jako jediná v běhu osobní maximum, v jejím případě o 15 setin !! Zajímavý je i odstup od zkušenějších a starších soupeřek. Za vítězkou Klárou Sobotkovou (SB 12,15) doběhla 15 setin, od vítkovické Pavly Falharové (PB/SB 12,31) jí dělila setina a za Andreou Pondělníčkovou, která letos běžela už 12,26 s zaostala o pouhé setiny 4..... Tím jen jemně naznačuji, že Áda ještě zdaleka nemusela říct poslední slovo a stoupající forma před MČR v Olomouci, které se koná již za týden vlévá mladé sprinterce do žil i nové sebevědomí.

Nejlepším životní výkonem se v Ostravě prezentoval rovněž další z "vlčího dorostu" Milan ŠCIBRÁNI. Ten zaostal z čistě sprinterského tréninku jen 12 setin za magickou hranicí 50 sekund a čas 50,12 s je samozřejmě jeho novým osobním rekordem. V pouchých ještě ani ne 16 letech skvělý výsledek, umocněný skutečností, že jej dosahuje bez jakkéhokoliv speciálního tréninku, tedy bez tréninkových prostředků, které nejvíce ovlivňují finální výkon na této těžké distanaci. ... Na ty si bude Milan muset ještě chvilku počkat, i když s jeho potenciálem nepochybuji , že by to zvládnul. Zatím budeme dál pracovat na rozvojí ryychlosti a oba budeme trpělivě čekat. Nejen míra jeho talenu, ale jeho poctivý přístup k atletice si to zaslouží :) Na sprinterských tratích 100 a 200 m se Milan ostatně představí už tuto sobotu při 1. lize v Uherském Hradišti.

J.V. 21.6.2019

    

ATLETIKA S RADOSTÍ

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

: 22864580

Martin Michalský

Panenská 25
466 01 Jablonec nad nisou

Tel.: 608 143 341

Jaroslav Vlček

Mánesova 649
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: 775 160 364

Facebook Google+ Youtube
Copyright © Atletika s radostí
All Rights Reserved